Szkolenie nauczycielskie MBCT-L ścieżka skrócona 2024/2025

To już IV edycja JEDYNEGO szkolenia nauczycielskiego MBCT w Polsce akredytowanego i prowadzonego przez Oxford Mindfulness Foundation przy Uniwersytecie w Oxfordzie.

Szkolenie zapewnia specjalistom z różnych środowisk zawodowych wyjątkową okazję do uzyskania pogłębionej wiedzy i umiejętności w dziedzinie Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT).

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych nurtem Trzeciej Fali Terapii Poznawczo-Behawioralnych.  MBCT-L to Terapia Poznawcza Oparta na Uważności dla Życia (Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Life).

Naszym celem jest wspieranie społeczności osób praktykujących uważność. Robimy to poprzez przekazanie im wiedzy o tym, jak uczyć uważności i prowadzić wysokiej jakości treningi MBCT. Ponieważ pragniemy przyczynić się do rozwoju i rozpowszechnienia tego innowacyjnego podejścia dla poprawy zdrowia psycho-fizycznego.

MBCT-L Mindfulness Based Cognitive Therapy for Life

MBCT

Jest to zmodyfikowana wersja kursu MBCT (Terapii Poznawczej Opartej na Uważności). Nadaje mu bardziej uniwersalnego charakteru i wzbogacająca zawarte w nim aktywności o nowe praktyki, w tym praktykę współczucia (życzliwości) i wdzięczności.

MBCT-L

MBCT-L jest kursem opartym na umiejętnościach, a nie na terapii grupowej. Kultywuje oparte na rozwijaniu uważności i życzliwości rozumienie własnego umysłu i podatności na uwięźnięcie w cierpieniu. Polepsza umiejętności wspierające rozwój osobisty i osiąganie równowagi w obliczu trudności (stresu).
Link do artykułu na temat MBCT-L

Oxford Mindfulness Foundation

Szkolenie jest organizowane przez Fundację Rozwoju Mindfulness we współpracy z Oksfordzką Fundacją Uważności (Oxford Mindfulness Foundation, OMC) przy Uniwersytecie w Oksfordzie, UK.

Pomyślne zakończenie szkolenia daje możliwość ubiegania się o międzynarodowy certyfikat – MBCT Trained Teacher Certificate. Wydawany przez Oxford Mindfulness Centre.

Szczegóły dotyczące ubiegania się o certyfikat dostępne są na stronie Oxford Mindfulness Foundation.

Szkolenie nauczycielskie MBCT informacje

Szkolenie jest dla wszystkich chętnych spełniających kryteria kwalifikacyjne.
Informacje o kosztach.
Więcej szczegółów i odpowiedzi na wiele pytań znajdziesz w podsumowaniu w zakładce szkolenie mbct.

Harmonogram szkolenia

znajdziesz tutaj

Mindfulness czyli uważność

Uważność (z ang. mindfulness) zaczyna się, gdy rozpoznajemy tendencję do bycia na automatycznym pilocie. Ta naturalna tendencja może pozbawić nas potencjału do pełniejszego przeżywania życia.

Zaczynamy praktykować wychodzenie z automatycznego pilota poprzez zwrócenie uwagi na te aspekty codziennego, teraźniejszego doświadczenia, które normalnie moglibyśmy przeoczyć. Jednak z większą świadomością zaczynamy zauważać, jak często jesteśmy zagubieni w naszych myślach i trudnych uczuciach.

Uważność na ciało i oddychanie pomaga nam nauczyć się rozpoznawać nasze myśli, emocje, doznania i impulsy. Pomaga również zebrać rozproszony umysł i powrócić z otwartością i wdzięcznością do tego, co dzieje się w tym momencie.

Uczymy się, że kiedy nasza uwaga jest skupiona na przeszłości lub przyszłości, możemy wpaść i uwięzić się w niekorzystnych schematach myślenia, odczuwania i działania.

Mindfulness pomaga nam rozpoznać te automatyczne reakcje. Zrozumieć je jako normalne ludzkie doświadczenia, a także wnieść do nich życzliwość i współczucie.

Kultywując postawę zainteresowania i życzliwości wobec wszystkich naszych doświadczeń, niezależnie od tego, czy są one przyjemne czy nieprzyjemne, uczymy się umiejętności utrzymywania równowagi w życiu. Uczymy się wychodzenia ze wzlotów i upadków, umiejętnego reagowania na pojawiające się trudności, angażowania się w to, co jest najważniejsze dla nas. Otwieramy się na chwile radości, zadowolenia i wdzięczności. W podsumowaniu można powiedzieć, że uczymy się rozkwitać w naszym życiu nie tylko dla nas samych, ale również dla innych.