Z wykształcenia jest psychologiem (specjalność kliniczna) i prawnikiem.
Ukończył szkolenie nauczycielskie MBCT organizowane przez Fundację Rozwoju Mindfulness oraz Oxford Mindfulness Center. Kontynuuje swoją edukację w krakowskim Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt (szkoła psychoterapii Gestalt). Na co dzień w swojej pracy oferuje klientom różne formy wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego w kontekście indywidualnym, grupowym oraz biznesowym. Z klientami pracuje nad poprawą elastyczności psychologicznej, wsparciem w radzeniu sobie ze stresem i wyzwaniami emocjonalnymi, wykorzystując również interwencje oparte na uważności.
Uważność w różnych formach praktykuje od ponad 10 lat, w tym ponad 5 lat praktyki zen z odosobnieniem (tzw. sesshin) 2 razy w roku (linia zen “Pusta Chmura”). Ukończył 8-tygodniowe treningi MBSR, MBCT i MSC. Prowadził wiele warsztatów – m.in. dotyczących uważności w sporcie (Mindful Athlete), w biznesie oraz w coachingu/relacji (Mindful Coach). Współorganizuje cotygodniowe spotkania „Wprowadzenie do uważności” popularyzujące wiedzę o tych praktykach.
Jest współzałożycielem Instytutu Rozwoju „W Przestrzeni“ oraz członkiem zarządu stowarzyszenia „Psychologowie i psychoterapeuci dla Społeczeństwa”. Ukończył także dwa kierunki studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS – „Uważność i współczucie – podstawy, badania i psychoterapia” pod kier. dr. Pawła Holasa oraz „Coaching z elementami psychologii” pod kier. dr. Mikołaja Koterskiego. Jest członkiem afiliowanym przy APA (American Psychological Association) oraz ACBS (Association for Contextual Behavioral Science). Bogate doświadczenie zawodowe obejmuje także kilkanaście lat pracy na stanowiskach menedżerskich w firmach z branży finansowej ( m.in . Euro Bank S.A., ULTIMO, Sun Finance). Marcin ukończył ponad 2000 godzin własnych praktyk, szkoleń, terapii, kursów i treningów kompetencji psychologicznych, coachingowych, biznesowych i tzw. rozwoju osobistego. Prowadzi również zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (psychologia w sytuacjach kryzysowych) oraz projekt męskich kręgów „ManKind“.