Uważne rodzicielstwo – Mindful Birthing and Parenting
Jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi w czasie ciąży i porodu, a także w dalszych etapach macierzyństwa korzystając z uważności.
Cud narodzin i błogosławiony stan oczekiwania na dziecko… W rzeczywistości bywa różnie. Kobiety (i także mężczyźni) doświadczają wielu silnych i często skrajnych doznań związanych z ciążą oraz porodem. Odczucia, które im towarzyszą mają rozmaite przyczyny, przebieg i skutki, i także mają wpływ na dziecko. W XXI wieku, gdy medycyna ma dostępne środki i sposoby uśmierzania bólu oraz techniki wspierające naturalny poród, i tak wiele kobiet nadal doświadcza lęku przed porodem oraz tym, co będzie potem.
Czy istnieją zatem sposoby na zmniejszenie tego lęku, dając kobiecie możliwość cieszenia się narodzinami dziecka? Irena Veringa szuka odpowiedzi na tak postawione pytanie w swojej pracy doktorskiej i pokazuje, jak trening uważności pomaga lepiej radzić sobie ze strachem przed porodem oraz wspiera kobiety w początkowych etapach macierzyńskiej przygody.
Zapraszamy na webinarium z ekspertką dr Ireną Veringa z University of Amsterdam w zakresie „Uważności w ciąży i porodzie (Mindful Birthing and Parenting).
Termin: czwartek, 9 listopada 2023, w godz. 19:30-21:00
spotkanie online na zoomie
Temat: Uważność (mindfulness) w ciąży i porodzie, czyli przygotowanie ciała, umysłu i serca kobiety do porodu i na dalszy ciąg…
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: kobiety przed porodem lub planujące ciążę, mężczyzn wspierających swoje partnerki/żony w oczekiwaniu na dziecko, rodziców już urodzonych dzieci, którzy czują jakieś wątpliwości i niepewność w związku z minionym porodem, przedstawicieli szkół rodzenia oraz oddziałów położniczych z całej Polski.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Irena K. Veringa:
„Około jedna trzecia kobiet odczuwa nadmierny strach przed porodem. Ten strach może szkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Wiemy, że wysoki poziom stresu u matki powoduje wysoką zawartość kortyzolu w organizmie, co z kolei negatywnie oddziałuje na rozwój prenatalny dziecka. Ma to też wpływ na sam przebieg porodu. Kobiety w ciąży lub w czasie porodu mają mniejszą odporność mentalną i częściej proszą o interwencje medyczne, które nie są konieczne: znieczulanie, przedwczesne wywołanie porodu i decyzję o porodzie przez cesarskie cięcie. W ostatnich latach można dostrzec globalny wzrost występowania traumy po porodzie lub objawów depresji poporodowej. Krótko mówiąc: dobrze by było, gdybyśmy mogli poradzić sobie z tym strachem i z radością doświadczać narodzin naszych dzieci”.
Zgłoszenia:
https://forms.gle/FeyjCSvAddeWTsP89
Wstęp wolny!