Celem konferencji było przybliżenie społecznego wymiaru uważności oraz zjawisk i interwencji z nią związanych, a także wspólna refleksja nad tym, czy i w jaki sposób możemy pogłębiać jej transformujący potencjał u nas w Polsce.
W tym kontekście wybór miejsca konferencji nie był przypadkowy. Zależało nam bowiem na tym, aby odbyła się ona w Europejskim Centrum Solidarności, czyli miejscu które symbolizuje i obrazuje wartości etyczne i postępowanie leżące u źródeł tego niezwykłego ruchu społecznego w Polsce.
Te uniwersalne wartości etyczne i postępowanie są zarazem fundamentem praktyki uważności nawiązującego do jej kontemplatywnych korzeni i rozumianej w sposób pogłębiony w stosunku do dość uproszczonego i spopularyzowanego w mediach zjawiska określanego czasem jako Mc Mindfulness.
Wierzymy, że praktyka uważności ma potencjał zmiany; zmiany ku dobru wszystkich istot i mamy nadzieję, że ta konferencja przyniosła nam wszystkim dobre owoce.
W imieniu organizatorów konferencji oraz Fundacji Rozwoju Mindfulness, Paweł HolasKonferencja skierowana była do wszystkich osób, którym bliskie są nasze cele i wartości, zwłaszcza adresowana była do nauczycieli, pedagogów, pracowników służby zdrowia, psychologów, przedsiębiorców i innych grup zawodowych zainteresowanych poprawą zdrowia, jakości życia i wzrostem świadomości poprzez praktykowanie uważności i współczucia.

Konferencja była zwieńczeniem Ogólnopolskich Dni Uważności, które odbyły się w dniach 7 -12 stycznia 2019 r. w wielu ośrodkach uważności w całej Polsce. W tych dniach można było uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, wykładach i konsultacjach informujących i propagujących uważność oraz rozwijanie życzliwości i współczucia w naszym codziennym życiu.
Szczegóły na stronie www.dni-uwaznosci.pl

Konferencja zbiega się z terminem rozpoczęcia polskiej edycji Szkolenia Nauczycielskiego w Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT) prowadzonego we współpracy razem z Oksfordzkim Centrum Uważności.

Gościem specjalnym był prof. Mark Williams – światowej sławy badacz i praktyk uważności, profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, współtwórca Terapii Poznawczej Opartej Na Uważności MBCT, metody pozwalającej skutecznie radzić sobie m.in. z depresją, lękami, bezsennością, założyciel i wieloletni dyrektor Oxford Mindfulness Centre, autor wielu bestsellerowych książek popularyzujących uważność.

Poza tym na Konferencji wystąpili m.in.:
dr Christina Surawy – uznana nauczycielka uważności (MBCT) i psychoterapeuta (CBT) z Oxford Mindfulness Centre (OMC).
dr hab. Paweł Holas – psychiatra, terapeuta, badacz i nauczyciel uważności, czlonek zarządu PTM i prezes Fundacji Rozwoju Mindfulness, Wydział Psychologii UW.
Bogdan Białek – redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”, dyrektor Ośrodka Praktyk Kontemplatywnych „Melete” w Kielcach, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Julia Wahl – dyrektor The Mind Institute, psycholog, psychoterapeuta, trener uważności i współczucia.
Ewa Kaian Kochanowska – nauczycielka uważności i Mindful jogi, autorka publikacji dotyczących zastosowania uważności w edukacji, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.
ks. dr Stanisław Radoń – badacz medytacji, Uniwersytet Papieski, Jana Pawła II w Krakowie.
Tomasz Szczygielski – społecznik, wieloletni praktyk i propagator uważności, pracownik Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej.
Ewa Orłowska – Fundacja EduMind by Smart Uwazność w Edukacji.
Tomasz Kryszczyński – psycholog, trener, coach, właściciel firmy Kwantum, doświadczony nauczyciel mindfulness.
Jarosław Chybicki – Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu oraz Partner GrowOne, trener Mindfulness, psycholog, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i paryskiej Sorbony.
Monika Witkowska – ekonomistka, nauczyciel uważności (MBSR) viceprezeska Polskiego Instytutu Mindfulness.