Warsztaty wg metody Alexandra Lowena w Gdańsku

Weekendowe warsztaty wg Analizy Bioenergetycznej „Pogodzeni ze złością, utuleni w smutku”

w dniach 5-6 marca 2022 w Gdańsku

sobota g. 11.00 – 18.00 (z 1h przerwą)

niedziela g. 10.00 – 15.00

Adres: Gdańsk – Żabianka, ul. Sztormowa 9 (budynek LO Collegium Gedanense)

W zależności od naszych doświadczeń zdarza się, że złość zamieniamy ze smutkiem, choć są to emocje o przeciwnych biegunach energetycznych. Dla jednych niedopuszczalna będzie złość – jako porywająca, raniąca czy wybuchowa, dla innych trudnością będzie dopuszczenie smutku kojarzonego ze słabością, niemocą czy beznadzieją. Kumulacja niewyrażonych emocji, szczególnie złości, bywa zalążkiem depresji. W bioenergetyce mówimy, że zatrzymanie emocji to zatrzymanie życiowej energii, która by utrzymać nasze codzienne funkcje życiowe musi być wydatkowana bardziej i bardziej… Jeśli taki stan zamrożenia przedłuży się, osłabi to naszą witalność, obniży mobilność, aż w końcu zaburzy funkcjonowanie ciała. Na poziomie psychicznym konsekwencją będzie zapadanie się i oddalanie od siebie i od innych. Dlatego, by udrożnić przepływ energii i zapobiec depresji dobrze jest wspierać aktywny kontakt z emocjami: poczuć, nazwać, wyrazić, przeżyć!

Może myślisz, że Twoja złość lub smutek są nie na miejscu, są niewłaściwe, lub przesadne. I być może nie potrafisz ich wyrażać? Może trudno Ci być z innymi, kiedy przeżywasz te uczucia? Albo może trudno Ci znosić ekspresję innych? Czy łatwo bierzesz na siebie odpowiedzialność za uczucia innych lub chowasz się w sobie chcąc uciszyć wrzenie wokół siebie?

W czasie warsztatu będziemy oswajać smutek i złość. Zaprosimy naszą ekspresję i obudzimy żywotność, by czerpać z nich siłę do pełnego wyrażania siebie, ale także do ochrony i stawiania granic. Spotkamy się z ekspresją drugiego człowieka, co ułatwi nam bycie w relacjach, tak by nie tracić siebie i być pełniej w kontakcie z innymi.

„Złość jest bardzo istotną emocją w życiu każdego stworzenia, ponieważ służy przetrwaniu – ochronie fizycznej i psychologicznej integralności organizmu. Bez złości jesteśmy bezradni wobec ataków, na które wystawia nas życie.”

Alexander Lowen

Opłata promocyjna: 580 zł przy wpłacie do 21 lutego
Opłata regularna: 680 zł po 21 lutego

Numer konta:

Klinika Stresu, 38 2130 0004 2001 0544 9780 0001, z dopiskiem: Lowen

Zgłoszenia: https://forms.gle/Y8px4sTiVJAmYzkMA

Osoby prowadzące:

Anna Janik – certyfikowana psychoterapeutka w Analizie Bioenergetycznej oraz Ewa Kaian Kochanowska – psychoterapeutka w trakcie certyfikacji, ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne akredytowane przez Florida Society Bioenergetics Analysis, facylitatorka w nurcie Analizy Bioenergetycznej.

O metodzie

Opracowana przez Alexandra Lowena (bioenergetyka) opiera się na pracy z ciałem, pobudzaniu go do ożywienia, poruszaniu emocji zastygłych w napięciach mięśniowych. Dąży do przywrócenia jedności ciała i umysłu, udrożnieniu swobodnego przepływu energii oraz ekspresję uczuć. Uczuć, których domem jest ciało. Często ciało pamięta najwięcej… Dzięki ćwiczeniom fizycznym możemy dotrzeć do tych wspomnień co pozwala na wyrażenie uczuć, które tam zostały zamrożone, i… uwolnienia, poczucia kompletności siebie, swojej rzeczywistej siły.

Formuła zajęć

Poprzez ćwiczenia fizyczne podążamy za ciałem by je ożywić i dopuścić do ekspresji uczuć. Ruszamy się, tupiemy, rozluźniamy, pogłębiamy oddech, zapraszamy dźwięk, płacz, śmiech, słowa. Uważnie słuchamy historii ciała i podążamy za jego potrzebami w jego indywidualnym tempie. Osoby po zdarzeniach traumatycznych czy wrażliwości na krzyk prosimy o szczególną ostrożność.

Zwroty i powroty uczestniczek i uczestników pokazują, że ta praca jest wspierająca i ubogacająca ich życie.

Przeciwwskazania do zajęć:

terapia psychotropowa, stany psychotyczne, ciąża, połóg, aktualnie trwające stany ostre i podostre (pourazowe, infekcyjne).

Względne przeciwwskazania:

choroby przewlekle postępujące, wyniszczenie organizmu, padaczka, jaskra. Karmienie piersią jest względnym przeciwwskazaniem z powodu pracy z emocjami, która może mieć wpływ na gospodarkę gruczołów piersiowych.

Dodatkowo informujemy, że nie jest wskazane, aby pary i osoby blisko spokrewnione uczestniczyły w tym samym warsztacie, może to czasami ograniczać proces otwierania się i swobodnej ekspresji.

Struktura spotkania jest następująca: jest część werbalna, gdzie w kręgu uczestnicy dzielą się (na tyle, ile są chcą) swoją motywacją do wzięcia udziału w warsztacie oraz część ćwiczeniowa – tzw. doświadczeniowa. Nie są ćwiczenia fitness, ale raczej uważność na ciało i jego odczucia w ruchu, dotyku, kontaktu z innymi osobami i emocjami, jakie to może wywoływać. By było bezpiecznie i przyjaźnie każdy z uczestników wg własnych potrzeb, ograniczeń, możliwości reguluje sobie ich intensywność. To również dobra praktyka by poznać swoje wzorce budowania relacji ze sobą. Sprawność fizyczna w rozumieniu kondycji nie jest absolutnie wymagana czasami stanowi nawet ograniczenie.

To nie są zajęcia dla każdego i nie w każdym momencie życiowym.

05 - 06 mar 2022
Expired!