Kurs MBCT-L – Uważność w życiu – Aleksandra Gutkowska

Doświadczasz w swoim życiu trudnych emocji i myśli, lęku, stresu, obniżonego nastroju lub nawracających stanów depresyjnych? Chcesz odnaleźć spokój w coraz bardziej niepewnym i skomplikowanym świecie? A może szukasz nowych dróg rozwoju osobistego i zawodowego? Kurs “Uważność w życiu” (MBCT-L) może być właśnie dla Ciebie.

O programie MBCT:

Ponad 40 lat temu, Jon Kabat-Zinn, nazywany ojcem współczesnej uważności, wprowadził do nowoczesnej psychoterapii praktyki medytacyjne, zaczerpnięte z tradycji buddyjskiej. Stworzony przez niego kurs MBSR przyniósł ulgę od psychicznego i fizycznego cierpienia tysiącom osób. Od tego czasu wiedza i narzędzia, zdobyte na kursach opartych na uważności, stały się kompasem dla kolejnych pokoleń, borykających się ze stresem, lękami, bólem, wypaleniem zawodowym i rodzicielskim czy coraz powszechniejszą w społeczeństwie depresją.

Uważność (z ang. mindfulness) to znana od ponad 2,5 tys. lat metoda treningu umysłu, której skuteczność została udowodniona w licznych badaniach naukowych, prowadzonych w ostatnich dekadach w ośrodkach akademickich na całym świecie. Wywodzi się z tradycji Dalekiego Wschodu (buddyzm), filozofii zachodniego świata antycznego (m.in. stoicyzm) oraz chrześcijańskich praktyk kontemplacyjnych. Pozwala ona na samopoznanie, na stanie się niejako obserwatorem własnych myśli, emocji, tego, co odczuwamy w ciele oraz impulsów do zachowania w tej jednej, jedynej chwili, jaką mamy w naszym życiu. Program MBCT, czyli Terapii poznawczej opartej na uważności jest efektem owocnej współpracy w ostatniej dekadzie XX wieku trzech wybitnych profesorów psychologii, zajmujących się modelami depresji i jej leczeniem, przy wsparciu Jona Kabat-Zinna.

Mark Williams (Oksford), John Teasdale (Cambridge) oraz Zindel Segal (Toronto) postanowili połączyć siły i stworzyć, bazując na stosowanej od kilkudziesięciu lat w leczeniu zaburzeń psychicznych terapii poznawczo-behawioralnej (z ang. CBT), zupełnie nowy program zapobiegający nawrotom depresji. Ta ostatnia choroba zbierała coraz większe żniwo w zachodnich społeczeństwach i była uważana za wzrastające zagrożenie dla zdrowia psychicznego ludzi na całym świecie. Okazało się, że włączenie do podejścia CBT technik i narzędzi mindfulness, wykorzystywanych w kursie MBSR, przyniosło rezultaty porównywalne z leczeniem farmakologicznym osób doświadczających nawracającej depresji. W następnych dekadach program MBCT był sukcesywnie rozszerzany o kolejne wskazania, m.in. stany lękowe, przewlekły stres, chroniczne wyczerpanie czy stany obniżonego nastroju. Pieczę nad jego dalszym rozwojem oraz szkoleniem nauczycieli i nauczycielek na całym świecie objęło stworzone przez prof. Williamsa Oxford Mindfulness Centre, zlokalizowane przy Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Kurs “Uważność w życiu” (MBCT-L), oparty na pierwotnej strukturze programu MBCT, został opracowany z myślą o nas wszystkich. Jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, którzy chcą zintegrować praktyki uważności ze swoim codziennym życiem. Uczy, jak stawić czoła wyzwaniom, w tym powtarzającym się wzorcom myślenia i zachowania, które mogą powodować cierpienie. Pokazuje także, jak wykorzystując starożytną wiedzę oraz zdobycze nowoczesnej psychologii, cieszyć się życiem i rozkwitać. Proponuje nowe podejście do radzenia sobie z codziennymi trudnościami i odmienny sposób odnoszenia się do siebie i innych – cechujący się większą dozą satysfakcji, wdzięczności, mądrości, współczucia i miłości.

Podczas ośmiu 2-godzinnych sesji osoby w nim uczestniczące zdobywają wiedzę o funkcjonowaniu umysłu, jego połączeniu z ciałem i emocjami oraz poznają kolejne praktyki medytacyjne, które wprowadzają w swoje życie, ćwicząc w domu pomiędzy zajęciami w ramach praktyki domowej.

Korzyści z udziału w kursie:

– odkryjesz korzyści z praktykowania uważności (mindfulness).
– poznasz założenia terapii poznawczej opartej na uważności w życiu (MBCT-L).
– rozwiniesz świadomość swoich myśli, emocji i doznań.
– zadbasz o profilaktykę zdrowia psychicznego.
– poprawisz swoje samopoczucie, jakość snu, koncentrację i pamięć.
– poznasz praktyki medytacyjne, które obniżają poziom lęku i stresu.
– poradzisz sobie z wewnętrznym krytykiem i podniesiesz poczucie własnej wartości.
– unikniesz chronicznego zmęczenia, wypalenia zawodowego i rodzicielskiego.
– dowiesz się, jak wychodzić z trybu automatycznego pilota.
– nauczysz się reagować mniej emocjonalnie na trudne doświadczenia.
– zaczniesz regularnie praktykować mindfulness.
– odnajdziesz spokój w chaosie współczesnego świata.
– otrzymasz zaświadczenie o udziale w programie MBCT-L.

20. jubileuszowa edycja kursu stacjonarnego MBCT-L w Poznaniu – szczegóły:

TERMIN: 8 kolejnych czwartków, od 6 lutego do 27 marca 2025 r., w g. 18.30 – 20.30. Dzień uważności 15 lub 16 marca (sobota lub niedziela) w g. 10:00-16:00.
ADRES: Kampus akademicki w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10
ZAPISY: Proszę o kontakt mailowy na adres mbctpoznan@gmail.com lub telefoniczny: +48 602 642 579
Przyjęcie na kurs poprzedza wywiad wstępny (telefoniczny, osobisty lub wideoczat).

Cena

Opłata promocyjna: 999 zł przy zgłoszeniu i wpłacie do 15 stycznia 2025 r.
Opłata regularna: 1299 zł
Opłata obejmuje całość kursu łącznie z dniem uważności, materiałami w formie skryptu Oxford Mindfulness Centre w języku polskim oraz nagraniami medytacji w formie plików mp3.

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość rozbicia płatności na raty.

Uczestnicy

Kurs dla osób początkujących oraz pragnących rozwinąć lub wesprzeć regularność swojej dotychczasowej praktyki uważności.

Kameralna grupa do maksymalnie 12 osób.

Przeciwwskazania: aktywny epizod depresyjny, żałoba lub ciężki kryzys życiowy, nieleczone uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub leków.

Prowadząca

Aleksandra Gutkowska-Maciejuk – nauczycielka Terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT), certyfikowana w Oxford Mindfulness Centre.

Absolwentka pierwszej edycji Studiów Podyplomowych „Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (2016-2017) oraz pierwszej polskiej edycji kursu nauczycielskiego MBCT (2019), zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Mindfulness, akredytowanego i współprowadzonego przez Oxford Mindfulness Centre przy Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Certyfikację w OMC uzyskała wiosną 2021 roku. Uważność praktykuje i rozwija w swoim życiu regularnie od kilku lat, traktując ją jako jedną z recept na problemy współczesnego świata. W ostatnich latach ukończyła sześć kursów poszerzania świadomości, prowadzonych przez nauczyciela Zen Soto, buddyjskiego mnicha Piotra Kogena Czarnika, a także kurs „Deeper Mindfulness: Exploring feeling tone frame by frame” w języku angielskim w Oxford Mindfulness Centre. Regularnie bierze udział w odosobnieniach organizowanych przez Fundację Rozwoju Mindfulness oraz jest jedną z osób prowadzących bezpłatne praktyki medytacyjne Fundacji na platformie zoom.

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Menadżerka, liderka i mentorka z 28-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami, zespołami i organizacjami. Współtwórczyni pierwszej w Polsce kampanii społecznej „Praca? Lubię to!”. Wykładowczyni na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu oraz tutorka Centrum Edukacji Otwartej Uniwersytetu SWPS, w którym prowadzi również kursy MBCT na platformie online uczelni. Wieloletnia dyrektor operacyjna Filii w Poznaniu Uniwersytetu SWPS.

www.aleksandragutkowska.com

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

06 lut 2025 - 27 mar 2025

Czas

18:30 - 20:30

Koszt

1,299.00PLN

Więcej informacji

Więcej informacji

Etykiety

Dla każdego

Lokalizacja

ul. gen. T. Kutrzeby 10, Poznań
ul. gen. T. Kutrzeby 10, Poznań
Kategoria

Organizator

Aleksandra Gutkowska-Maciejuk
Telefon
602 642 579
Email
mbctpoznan@gmail.com
Więcej informacji

Dodaj komentarz