Kurs MBCT-L – Program rozwijania uważności w życiu – online – Paweł Holas
Trening Terapii Poznawczej Opartej na Uważności dla Życia (MBCT-L):
MBCT-L powstało jako rozwinięcie treningu uważności – Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT), który został stworzony przez profesorów z Uniwersytetu w Oksfordzie: Marka Williama i Johna Teasdele’a oraz Zindela Segala z Uniwersytetu w Toronto na podstawie treningu uważności opracowanego przez profesora Jona Kabata-Zinna pt. Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction, MBSR) wzbogaconego o ćwiczenia i materiały psychoedukacyjne terapii poznawczej nawrotów depresji.
Początkowo program MBCT był skierowany do osób z historią epizodów depresji w celu zapobiegania przyszłym jej nawrotom, następnie został rozszerzony na rozmaite inne problemy emocjonalne. Obecnie poza wieloma badaniami nad redukcją nawrotów depresji, istnieje wiele naukowych dowodów na skuteczność MBCT w leczeniu chronicznej depresji, zaburzeń lekowych, uzależnień i szerzej zaburzeń nastroju. W uznaniu dowodów empirycznych, Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE) zatwierdził MBCT jako skuteczna metodę zapobiegania nawrotom depresji.
Program MBCT został modyfikowany w 2021 r przez jego twórców z Oxford Mindfulness Center tak aby był bardziej uniwersalny i zawierał nowe praktyki i materiały, w tym rozwijające współczucie (życzliwość) i wdzięczność. Autorzy w związku z tym nazwali go MBCT dla Życia (MBCT-L, MBCT for Life). Więcej o MBCT-L.
Czym jest MBCT-L i czego uczy:
MBCT-L jest kursem opartym na rozwijaniu kluczowych umiejętności dla rozwijania dobrostanu i wglądu w działanie umysłu ludzkiego. Trening wspiera oparte na rozwijaniu uważności i życzliwości (samo-współczuciu) rozumienie własnego umysłu i podatności na uwięźnięcie w problemach i trudnościach oraz umiejętności wspierające rozwój osobisty i osiąganie równowagi w obliczu trudności (stresu).
Mindfulness zaczyna się, gdy rozpoznajemy tendencję do bycia na automatycznym pilocie, a ta naturalna tendencja może pozbawić nas potencjału do pełniejszego przeżywania życia.
Kultywując postawę zainteresowania i życzliwości wobec wszystkich naszych doświadczeń, niezależnie od tego, czy są one przyjemne czy nieprzyjemne, uczymy się umiejętności utrzymywania równowagi w życiu. Uczymy się z jednej strony wychodzenia z upadków (i nie wpadania w nie) i umiejętnego reagowania na pojawiające się trudności, a z drugiej strony angażowania się w to co dla nas jest najważniejsze i faktycznej zdolności cieszenia się życiem – pełniejszego przeżywania każdej chwili radości, zadowolenia i wdzięczności. Można powiedzieć, że MBCT-L pomaga nam rozkwitać w naszym życiu i to nie tylko dla nas samych, ale również dla innych ludzi z którymi dzielimy nasze życie osobiste i zawodowe.
Kolejny termin MBCT-L online: X-XII 2023
Prawdopodobny Termin: Poniedziałki, godzina: 19:10, czas około 2 godz-2.15, start 16.10* Daty spotkań: Poniedziałki – 16.10 do 04.12.2023, + dzień uważności (termin – prawdopodobnie 25.11.23 ale zostanie ustalony na pierwszym spotkaniu) Prawdopodobna Cena: 1500 PLN. Dla studentów, emerytów i w szczególnych przypadkach przewidziana jest zniżka 15%.
Decyduje kolejność zgłoszeń (holas.pawel@gmail.com). Warunkiem gwarancji miejsca i uczestnictwa jest opłacenie zaliczki (pierwszej raty – 800 zł), druga rata 700 zł (płatna przed pierwszym spotkaniem).
Konto: 70 1140 2004 0000 3602 8149 8047 z dopiskiem – Rezerwacja MBCT-L III-V 2023.
Proszę również o informacje czy potrzebna będzie faktura przy zgłoszeniu.
*Termin rozpoczęcia treningu MBCT-L może ulec zmianie, tzn. przesunięciu o 1-2 tyg. w przypadku nieskompletowania minimalnej grupy osób. Pierwsze spotkanie jest nieco dłuższe (2.5 godz.) ze względu na kwestie organizacyjne i wprowadzenie do treningu.
Prowadzenie:
Paweł Holas, dr hab. med., prof. UW. Nauczyciel i superwizor Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT). Prezes i kierownik szkolenia nauczycielskiego do certyfikatu MBCT-L Fundacji Rozwoju Mindfulness we współpracy z Oxford Mindfulness Foundation oraz Kierownik studiów podyplomowych: Uważność i Współczucie. Fundamenty, badania i psychoterapia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pionier uważności w Polsce, prowadzi badania nad uważnością oraz treningi mindfulness od 2008 r, roku w którym współzałożył Polskie Towarzystwo Mindfulness (www.mindfulness.com.pl).
Psychoterapeuta, nauczyciel akademicki i badacz zajmujący się m in. uważnością i skutecznością programów na niej opartych. Profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie kieruje Katedrą Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii oraz Pracownią badawczą e-MPAT Lab (e-Mindfulness, Psychotherapy and Technology Lab). Psychiatra i certyfikowany terapeuta podejść opartych na uważności– terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT), programu redukcji stresu opartego na uważności (MBSR) oraz uważnego samo-współczucia (MSC). Współtwórca Instytutu Uważności i Psychoterapii. Więcej już wkrótce nad www.mindfulness.pl