Kurs MBCT-L – Program rozwijania uważności w życiu – online – Paweł Holas

Kurs MBCT-L online z Pawłem Holasem: Program Rozwijania Uważności w Życiu, oparty na dowodach naukowych.

Trening Terapii Poznawczej Opartej na Uważności dla Życia (MBCT-L):

MBCT-L powstało jako rozwinięcie treningu uważności – Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT), który został stworzony przez profesorów z Uniwersytetu w Oksfordzie: Marka Williama i Johna Teasdele’a oraz Zindela Segala z Uniwersytetu w Toronto na podstawie treningu uważności opracowanego przez profesora Jona Kabata-Zinna pt. Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction, MBSR) wzbogaconego o ćwiczenia i materiały psychoedukacyjne terapii poznawczej nawrotów depresji.

Początkowo program MBCT był skierowany do osób z historią epizodów depresji w celu zapobiegania przyszłym jej nawrotom, następnie został rozszerzony na rozmaite inne problemy emocjonalne. Obecnie poza wieloma badaniami nad redukcją nawrotów depresji, istnieje wiele naukowych dowodów na skuteczność MBCT w leczeniu chronicznej depresji, zaburzeń lekowych, uzależnień i szerzej zaburzeń nastroju. W uznaniu dowodów empirycznych, Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE) zatwierdził MBCT jako skuteczna metodę zapobiegania nawrotom depresji.

Program MBCT został modyfikowany w 2021 r przez jego twórców z Oxford Mindfulness Center tak aby był bardziej uniwersalny i zawierał nowe praktyki i materiały, w tym rozwijające współczucie (życzliwość) i wdzięczność. Autorzy w związku z tym nazwali go MBCT dla Życia (MBCT-L, MBCT for Life). Więcej o MBCT-L.

Czym jest kurs MBCT-L online i czego uczy:

MBCT-L jest kursem opartym na rozwijaniu kluczowych umiejętności dla rozwijania dobrostanu i wglądu w działanie umysłu ludzkiego. Trening wspiera oparte na rozwijaniu uważności i życzliwości (samo-współczuciu) rozumienie własnego umysłu i podatności na uwięźnięcie w problemach i trudnościach oraz umiejętności wspierające rozwój osobisty i osiąganie równowagi w obliczu trudności (stresu).

Mindfulness zaczyna się, gdy rozpoznajemy tendencję do bycia na automatycznym pilocie, a ta naturalna tendencja może pozbawić nas potencjału do pełniejszego przeżywania życia.

Kultywując postawę zainteresowania i życzliwości wobec wszystkich naszych doświadczeń, niezależnie od tego, czy są one przyjemne czy nieprzyjemne, uczymy się umiejętności utrzymywania równowagi w życiu. Uczymy się z jednej strony wychodzenia z upadków (i nie wpadania w nie) i umiejętnego reagowania na pojawiające się trudności, a z drugiej strony angażowania się w to co dla nas jest najważniejsze i faktycznej zdolności cieszenia się życiem – pełniejszego przeżywania każdej chwili radości, zadowolenia i wdzięczności. Można powiedzieć, że MBCT-L pomaga nam rozkwitać w naszym życiu i to nie tylko dla nas samych, ale również dla innych ludzi z którymi dzielimy nasze życie osobiste i zawodowe.

Wiosenne MBCT-L online: V-VI 2024

Termin: Poniedziałki, godzina: 19:10, czas około 2h–2h 15min, start 13.05*
Dzień uważności prawdopodobnie 15 lub 16.06.2024
Cena: 1500 PLN. Dla studentów, emerytów i w szczególnych przypadkach przewidziana jest zniżka 15%.

Decyduje kolejność zgłoszeń (holas.pawel@gmail.com). Warunkiem gwarancji miejsca i uczestnictwa jest opłacenie zaliczki (pierwszej raty – 800 zł), druga rata 700 zł (płatna przed pierwszym spotkaniem).
Konto: 70 1140 2004 0000 3602 8149 8047 z dopiskiem: Rezerwacja MBCT-L V-VI 2024.
Proszę również o informacje czy potrzebna będzie faktura przy zgłoszeniu.

*Termin rozpoczęcia treningu MBCT-L może ulec zmianie, tzn. przesunięciu o 1-2 tyg. w przypadku nieskompletowania minimalnej grupy osób. Pierwsze spotkanie jest nieco dłuższe (2.5 godz.) ze względu na kwestie organizacyjne i wprowadzenie do treningu.

Prowadzenie Paweł Holas:

Paweł Holas, dr hab. med., prof. UW. Uważnością zajmuje się od 2006 roku. W 2008 r współzałożył Polskie Towarzystwo Mindfulness, a rok później pierwszy trening uważności (MBSR/MBCT) w Polsce. Nauczyciel i superwizor Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT/MBCT-L). Prezes Fundacji Rozwoju Mindfulness (FRU) i kierownik szkolenia nauczycielskiego do certyfikatu MBCT-L w ramach FRU we współpracy z Oxford Mindfulness Foundation. Kierownik studiów podyplomowych: Uważność i Współczucie. Fundamenty, badania i psychoterapia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Psychoterapeuta, nauczyciel akademicki i badacz zajmujący się naukowo m in. badaniami uważności, samo-współczucia i skutecznością interwencji na uważności (MBCT). Profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie kieruje Katedrą Psychologii Klinicznej i Psychoterapii oraz Pracownią badawczą e-MPAT Lab (e-Mindfulness, Psychotherapy and Technology Lab). Psychiatra i certyfikowany terapeuta podejść opartych na uważności: Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT, MBCT-L), Programu Redukcji Stresu Opartego na Uważności (MBSR) oraz Uważnego Samo-Współczucia (MSC).

Data

13 maj 2024 - 01 lip 2024
Ongoing...

Czas

19:10 - 21:10

Koszt

1,500.00PLN

Etykiety

Dla każdego

Lokalizacja

online
Kategoria