Zapraszamy na 8 tygodniowy trening Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT-L) online (zoom).
MBCT powstało na początku XX wieku celem zapobiegania nawrotom depresji jako złożenie treningu uważności (MBSR) z opartymi na dowodach technikami terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). W ostatnim czasie program MBCT został tak zmodyfikowany przez jego twórców z Oxford Mindfulness Center (OMC), aby obejmować zarówno rozwijanie umiejętności wychodzenia z i przeciwdziała nawrotom depresji i innych problemów emocjonalnych, jak i osiągania pełniejszego, bardziej zrównoważonego i satysfakcjonującego życia. Dlatego też autorzy nazwali go MBCT dla Życia (MBCT-L, MBCT for Life). Program MBCT-L opiera się zatem na klasycznym MBCT, ale zawiera również nowe elementy i ćwiczenia, m in. rozwijające współczucie (życzliwość) do siebie i innych, oraz wdzięczność. Więcej o MBCT-L można przeczytać na https://www.oxfordmindfulness.org/mindfulness-based-cognitive-therapy-for-life-mbct-l/.
Warto zaznaczyć, że MBCT jest najlepiej przebadaną formą treningu uważności i ma udokumentowaną skuteczność w rozmaitych problemach emocjonalnych. MBCT jest szczególnie pomocna kiedy borykamy się z nadmierną reaktywnością emocjonalną i problemami emocjonalnymi. Meta-analizy pokazują jej skuteczność w takich wyzwaniach jak m in. nawracająca depresja i problemy lękowe (meta-analizy, m in. Goldberg et al., 2019; Haller et al., 2021; McCartney et al., 2020). MBCT-L rozszerza te wskazania i możliwości o wspieranie rozwoju osobistego (tzw. prosperowania/ kwitnienia – ang. flourishing).
Informacje organizacyjne:
Trening MBCT-L online chciałbym rozpocząć w poniedziałek 17.10.22 o godz. 19.10.
Każde spotkanie będzie trwało około 2 – 2 godz 15 min, także do ok. 21.30.
Spotkań jest 8, ostatnie wypada 12.12.22.
Dodatkowo będzie tzw. dzień uważności, czyli spotkanie w któryś dzień weekendu po 6 sesji, żeby przez parę godzin (ok 4 h) wspólnie intensywniej praktykować ćwiczenia medytacyjne.
Koszt 1300 PLN
Dla studentów, emerytów i szczególnych przypadkach przewidziana jest zniżka 15%. Gwarancją miejsca na kursie jest wpłacenie zaliczki w wysokości 300 zł
na konto: 70 1140 2004 0000 3602 8149 8047 z dopiskiem – Rezerwacja MBCT-L X 2022.
Pozostała część wpłaty (1000 PLN) przed rozpoczęciem programu, możliwe jest również rozłożenie na dwie raty.
Ostatecznym potwierdzeniem rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki na podany numer konta, a udziału w kursie wpłata całości do 16.10.2022.
Trening MBCT-L może nie być odpowiedni dla wszystkich. Przed rozpoczęciem odbędzie się krótka konsultacja. Jeśli jesteś w trakcie leczenia psychiatrycznego lub jesteś w trakcie kryzysu psychicznego powiedz mi o tym podczas niej.
Zapisy
Zapisy na mail: holas.pawel@gmail.com
Proszę wysłać maila. Odpiszę lub oddzwonię (telefon 501254501) i umówimy się na spotkanie (konsultację).
Prowadzenie:
Paweł Holas, prof. UW (Wydział Psychologii), nauczyciel i superwizor MBCT/MBCT-L we współpracy z OMC (Oxford Mindfulness Center), psychiatra, psychoterapeuta i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), Nauczyciel MBSR i Uważnego Współczucia do Siebie (MSC), Prezes Fundacji Rozwoju Mindfulness szkolącej nauczycieli MBCT oraz MBCT-L. Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness założonego w 2008 r. Autor parudziesięciu artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach, w tym dotyczących MBCT i mindfulness. Zajmuję się uważnością od około 20 lat, treningi MBSR/MBCT prowadzę od ponad 10 lat.
Forma Online
Dla wszystkich sceptyków formy zdalnej – to naprawdę działa! Byłem zaskoczony efektami po poprowadzeniu 5 treningów MBCT i MBCT-L online, ale podobnie pokazują też wyniki badań (Moulton-Perkins et al, 2020) https://psycnet.apa.org/record/2020-68632-001.
Więcej opowiadam o uważności i jej efektach m in.: https://youtu.be/6yc9rvPcTC4
MBCT-L czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności dla Życia (Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Life)
MBCT-L wywodzi się z MBCT (określanego również jako MBCT-D).
MBCT została stworzona przez profesorów z Uniwersytetu w Oksfordzie: Marka Williama i Johna Teasdele’a oraz Zindela Segala z Uniwersytetu w Toronto na podstawie treningu uważności opracowanego przez profesora Jona Kabata-Zinna pt. Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction, MBSR) wzbogaconego o ćwiczenia i materiały psychoedukacyjne terapii poznawczej nawrotów depresji.
Początkowo program MBCT był skierowany do osób z historią epizodów depresji w celu zapobiegania przyszłym jej nawrotom, następnie został rozszerzony na rozmaite inne problemy emocjonalne. Obecnie poza wieloma badaniami nad redukcją nawrotów depresji, istnieje wiele naukowych dowodów na skuteczność MBCT w leczeniu chronicznej depresji, zaburzeń lekowych, uzależnień i szerzej zaburzeń nastroju.
W uznaniu dowodów empirycznych, Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE) zatwierdził MBCT jako skuteczna metodę zapobiegania nawrotom depresji.
MBCT- L: Czym jest i czego uczy:
MBCT-L jest treningiem uważności, kursem opartym na rozwijaniu pewnych umiejętności a nie terapię grupową. Trening MBCT-L pozwala dzięki rozwijaniu uważności i życzliwości na lepsze rozumienie własnego umysłu i innych ludzi oraz podatności na uwięźnięcie w problemach emocjonalnych, dzięki czemu pomaga ją zredukować. Pozwala także rozwinąć umiejętności wspierające rozwój osobisty oraz osiąganie równowagi i spokoju w obliczu trudności i stresu.
- Mindfulness zaczyna się, gdy rozpoznajemy tendencję do bycia na automatycznym pilocie, a ta naturalna tendencja może pozbawić nas potencjału do pełniejszego przeżywania życia.
- Zaczynamy praktykować wychodzenie z automatycznego pilota poprzez zwrócenie uwagi na te aspekty codziennego, teraźniejszego doświadczenia, które normalnie moglibyśmy przeoczyć.
- Z większą świadomością zaczynamy zauważać, jak często jesteśmy zagubieni w naszych myślach i trudnych uczuciach.
- Uważność na ciało i oddychanie pomaga nam nauczyć się rozpoznawać nasze myśli, emocje, doznania i impulsy. Pomaga również zebrać rozproszony umysł i powrócić z otwartością i wdzięcznością do tego, co dzieje się w tym momencie.
- Uczymy się, że kiedy nasza uwaga jest skupiona na przeszłości lub przyszłości, możemy wpaść i uwięzić się w niekorzystnych schematach myślenia, odczuwania i działania.
- Mindfulness pomaga nam rozpoznać te automatyczne reakcje, zrozumieć je jako normalne ludzkie doświadczenia, a także wnieść do nich życzliwość i współczucie.
Rozwijając postawę zainteresowania i życzliwości wobec wszystkich naszych doświadczeń niezależnie od tego, czy są one przyjemne czy nieprzyjemne, uczymy się umiejętności utrzymywania równowagi w życiu. Uczymy się wychodzenia ze wzlotów i upadków, umiejętnego reagowania na pojawiające się trudności, angażowania się w to co jest najważniejsze dla nas. Uczymy się także otwierania na chwile radości, zadowolenia i wdzięczności. Można powiedzieć, że uczymy się rozkwitać w naszym życiu nie tylko dla nas samych, ale również dla innych.
Co się dzieje podczas sesji?
Sesje przebiegają według stałego schematu. Po powitaniu i zaaklimatyzowaniu się rozpoczynamy kierowaną praktykę medytacyjną, po której następuje refleksja nad doświadczeniami z tej praktyki (tzw. Wspólne dociekanie). Następnie omawiamy doświadczenia z praktyk domowych w ciągu tygodnia. Każda sesja ma swój temat, który jest wpleciony w dyskusje. Często wykonujemy kolejną krótką praktykę lub ćwiczenie poznawcze i zastanawiamy się, czego można się z tego nauczyć. Pod koniec każdej sesji wyjaśniamy praktyki domowe na kolejny tydzień.
Jakie są wyzwania?
- Na początku praktykowanie medytacji może wydawać się dziwne lub nieznane. Najlepiej jak potrafisz, zachowaj otwarty umysł.
- Na początku nie jest oczywiste, które praktyki będą najbardziej pomocne i możesz nie widzieć korzyści od razu. Praktykuj delikatną wytrwałość i pamiętaj, że ludzie różnie reagują. Owoce przyjdą..
- Ilość praktyki może wydawać się zniechęcająca. Jednak konsekwentna praktyka może zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania korzyści z kursu.
- Niektórzy ludzie czują obawy przed przebywaniem w grupie. Jednak uczenie się od innych i przekonanie się, że nie jest się samemu, może być bardzo korzystne.
- Możesz stanąć w obliczu problemów emocjonalnych, których wolałbyś uniknąć. Trudności, które się pojawiają mogą być pouczające, a kurs nauczy Cię umiejętnego reagowania na nie.
- Może się okazać, że czasami będziesz chciał się poddać. Jest to częste. Porozmawiaj wtedy z nauczycielem o wszystkim co sprawia Ci trudność. Jestem dostępny po sesjach i między sesjami, żeby służyć wsparciem i rozmową.
Paweł Holas: MBCT-L, oparte na materiałach Oxford Mindfulness Center ©