Organizacja kursu PDF Drukuj Email
czwartek, 23 lipca 2009 14:12

Kurs nauczycielski MBSR jest organizowany przez Instytut Terapii Opartych na Uważności (IMA -Institute for Mindfulness-Based Approaches) z siedzibą w Niemczech we współpracy z Centrum Zastosowań Uważności oraz Polskim Towarzystwem Mindfulness, które atestuje kurs.

Instytut Terapii Opartych na Uważności (IMA), znajduje się w Bedburgu, (Niemcy koło Kolonii). Instytut oferuje programy kształcenia nauczycieli (instruktorów) MBSR od 2002 roku i wykształcił do tej pory blisko 270 nauczycieli MBSR, prowadząc szkolenia nie tylko w Niemczech, lecz również w Austrii, Szwajcarii i Irlandii. Do kadry dydaktycznej Instytutu należą uznani wykładowcy z Niemiec, Holandii, USA i Wielkiej Brytanii, a wśród nich są profesorowie psychologii, psychoterapeuci, psychiatrzy, specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego, pielęgniarstwa i edukacji, posiadający po za tym długoletnią i zaawansowaną praktykę w medytacji, po za tym w jodze, Chi Kungu, czy też w praktykach buddyjskich.

Program szkolenia jest ustrukturyzowany, stopniowo wprowadza i uczy prowadzenia treningu uważności, jednocześnie pozostawiając pole na osobistą kreatywność i ekspresję uczestników. Wykładowcy wspierają każdego uczestnika w poszukiwaniu jego własnej tożsamości jako nauczyciela MBSR/MBST. Podstawową ideą jest to, aby nie tylko regularnie praktykować, ale i umieć wnieść uważność do codziennego życia, zanim przyszły nauczyciel MBSR zacznie uczyć tych umiejętności, czy też raczej sposobu życia, innych ludzi.

Program ten stanowi zatem wyzwanie, zobowiązuje bowiem nie tylko do własnej praktyki, co i tak jest warunkiem przyjęcia do kursu, ale i do wypełniania szeregu wymagań i samodyscypliny. Nie można zachęcać kogoś innego do robienia czegoś, czego samemu się nie praktykuje i głęboko nie doświadczyło. Tak więc nauczyciele prowadzący szkolenia są tak samo zobowiązani do ćwiczenia i „odrabiania prac domowych” jak uczestnicy kursów.

Zobowiązanie to podjęło już setki ludzi na całym świecie przeszkolonych w prowadzeniu MBSR, przede wszystkim przez Centrum Zastosowań Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie, założony przez Jona Kabat-Zinna w Massachusetts, gdzie powstała ta metoda, oraz w innych ośrodkach na całym globie w tym w Instytucie Terapii Opartych na Uważności.

Tysiące ludzi na całym świecie jest natomiast beneficjentami 8 tygodniowych kursów MBSR. Programy MBSR prowadzone są w różnych dziedzinach, w tym przede wszystkim w medycynie i zdrowiu, samorozwoju, komunikacji i edukacji. MSBR stało się punktem wyjścia do opracowania nowych metod terapeutycznych, nazywanych czasem trzecią falą terapii poznawczo-behawioralnej, w tym przede wszystkim MBCT, a także MBRE, MBEAT i inne. Począwszy od pionierskich badań Kabat-Zinna nad zastosowaniem MBSR w terapii bólu przewlekłego na początku lat 80tych XX, przeprowadzono wiele badań naukowych pokazujących ich efektywność i wielość zastosowań zarówno klinicznych, jak i nieklinicznych.

Program i jego wymagania są tak ułożone, że na jego koniec powinno się dysponować nie tylko niezbędną wiedzą ale i stosownym doświadczeniem w praktyce własnej i uczeniu innych. Jednakże, jak podkreśla twórca MBSR Jon Kabat-Zinn, uważność to nie technika, ani nie konkretna umiejętność, której można się wyuczyć. Jest to raczej pewien sposób bycia w świecie i bywa tak, że osoby kończące programy instruktorskie wymagają nadal pogłębiania tego doświadczenia zanim zaczną uczyć tego innych.

Po pozytywnym zakończeniu całości programu otrzymuje się certyfikat nauczyciela (instruktora) MBSR, a także - dla osób posiadających kwalifikacje do pracy klinicznej w dziedzinie chorób psychicznych - certyfikat nauczyciela (terapeuty) MBCT.

Zmieniony: środa, 02 grudnia 2009 09:31

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.