O MBSR i MBCT PDF Drukuj Email
czwartek, 23 lipca 2009 16:51

Szkolenie przygotowuje nauczycieli do realizacji treningu MBSR, czyli prowadzenia pełnych ośmiotygodniowych kursów dla różnych grup odbiorców.

aMBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction – Redukcja Stresu oparta na Uważności) jest programem stworzonym w 1979 przez profesora Jon Kabat-Zinna i współpracowników w Klinice Redukcji Stresu  Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester USA. Zainteresowanie i obszar zastosowań MBSR systematycznie rośnie na całym świecie, do chwili obecnej tylko w samych Stanach Zjednoczonych MBSR został z powodzeniem wdrożony w ponad 250 centrach medycznych (szpitalach, klinikach i innych ośrodków zdrowia). W Europie program jest z sukcesem nauczany od początku lat 1990.

Program MBSR jest szczegółowo opisany w książce Jona Kabat-Zinna „Full Catastrophe Living”, która już wkrótce powinna zostać opublikowana w Polsce.

Badania naukowe w MBSR/MBCT

Skuteczność tej metody została potwierdzona w licznych badaniach (meta-analiza: Grossman, Niemann, Schmidt i Wallach, 2004). Istnieją dowody empiryczne, że MBSR leczy bądź istotnie wspomaga – poprzez redukcję stresu i współzachorowalności – leczenie rozmaitych zaburzeń psychicznych i somatycznych, w tym między innymi: zaburzeń lękowych, depresji, przewlekłego bólu, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, zaburzeń odżywiania, nowotworów i chorób skóry (m in. Kabat-Zinn, Lipworth i Burney, 1985; Speca, Carlton, Goodey i Angen, 2000; Reibel, Greenson, Brainard i Rosenzweig, 2001).Wykazano również  redukcję stresu, poprawę jakości życia i dobrostanu u osób zdrowych (m in., Shapiro, Schwarz i Bonner, 1998; Wiliams, Kolar, Reger i Pearson, 2001).

Badania pokazują, że znaczny odsetek uczestników kursów osiąga co najmniej jeden z następujących efektów:

• zmniejszenie objawów fizycznych i  psychosomatycznych,
  • zwiększenie umiejętności radzenie sobie z stresujących sytuacjach,
  • zwiększona zdolność do relaksu i zrównoważonego życia,
  • rosnąca pewność siebie i zdolności do samoakceptacji,
  • izwiększona żywotność i aktywność życiowa,

Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT) jest rozszerzeniem MBSR o pewne elementy terapii poznawczej. Profesorowie Zindel Segal, Mark Williams i John Teasdale dostosowali w początkach obecnego wieku program MBSR, tak żeby mógł być stosowany u osób, które cierpią na powtarzające się epizody depresji.

Ostatnio Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence - NICE) zatwierdził MBCT jako skuteczną metodę  zapobiegania nawrotom depresji. Badania wykazały, że u osób, które przeszły 3 lub więcej epizody depresji, udział w 8 tyg programie MBCT przyczynił się do znacznego zmniejszenia prawdopodobieństwa nawrotu depresji (więcej informacji na ten temat: MBCT-UK web site).

Zmieniony: czwartek, 23 lipca 2009 17:15

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.