Praktykuję medytację od 10 lat, brałem udział w szeregu różnego rodzaju odosobnień związanych z uważnością, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Ukończyłem swój trening jako nauczyciel MBSR pod kierunkiem jednej z czołowych europejskich organizacji  -Institute for Mindfulness-Based Approaches .

Jestem członkiem Zarządu Sekcji Nauczycieli Polskiego Towarzystwa Mindfulness.

Prywatnie jestem ojcem dwóch wspaniałych córek.

Hobbystycznie zajmuję się projektowaniem wnętrz.

Wolny czas spędzam odkrywając uroki Warmii.

Zapraszam na moje strony:  www.przewodnicy-uwaznosci.pl i, dla angielskojęzycznych – www.mindfulness-guiding.pl

oraz na fanpage: www.facebook.com/PrzewodnicyUwaznosci

Pawel Holas, MD Ph.D.

Jestem nauczycielem uważności (MBSR, MBCT, MSC), psychoterapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej, lekarzem psychiatrą i naukowcem. Założycielem (2008r) i pierwszym Prezesem Polskiego Towarzystwa Mindfulness (www.mindfulness.com.pl). Uczniem Jona Kabat-Zinna twórcy MBSR, oraz Lindy Leurhapt u której w 2011 r ukończyłem kurs nauczycielski MBSR/MBCT prowadzony w ramach IMA - Institute for Mindfulness-Based Approaches (http://www.institute-for-mindfulness.eu/mbct.html). W 2011 r ukończyłem również szkolenie MSC (Mindful Self-Compassion, Uważne Samo-Współczucie,http://centerformsc.org/pawel_holas).

Mój doktorat dotyczył zniekształceń przetwarzania informacji emocjonalnych u osób z zaburzeniami lękowymi, czyli w istocie badań na temat zniekształceń procesów uwagi związanych z lękiem, temat który cały czas mnie pasjonuje i który wiąże się z uważnością. Medytuję od wczesnych nastoletnich lat. Uważnością w kontekście leczenia i samorozwoju poważnie zainteresowałem się w początkach poprzedniej dekady, uczestnicząc w licznych warsztatach i treningach MBSR/ MBCT prowadzonych m in. przez Jona Kabat-Zinna i Marka Williamsa. Od szeregu lat stosuję uważność w terapii indywidualnej, a od 2007 roku prowadzę trening uważności w ramach terapii grupowej poznawczo-behawioralnej fobii społecznej w Centrum Psychoterapii oraz Oddziale Dziennym w Szp. Wolskim w Warszawie, gdzie pracuję jako psychoterapeuta i adiunkt w II Klinice Psychiatrii WUM. Po za tym prowadzę otwarte treningi uważności oraz szkolenia w których wykorzystuje doświadczenie w uczeniu uważności jaką zdobyłem pracując ze sportowcami (2000-2010 dla Polskiego Związku Tenisowego) oraz osobami szukającymi pomocy i samorozwoju. W ramach działalności naukowej związanej z uważnością prowadzę m. in. badania nad skutecznością treningów uważności w leczeniu fobii społecznej i depresji oraz badania podstawowe dotyczące m.in. neuronalnych korelatów współczucia i samo-współczucia (w rezonansie magnetycznym – fMRI) oraz wpływu treningu uważności na procesy poznawcze.

Redaktor naukowy m in. polskiego wydania „Terapii Poznawczej Depresji opartej na Uważności” w WUJ.  Autor i współautor szeregu publikacji związanych z uważnością, w tym:

• Holas, P., Jankowski, T. (2013). A cognitive perspective on mindfulness. International Journal of Psychology. 48, 3, pp. 232-244 DOI:10.1080/00207594.2012.658056
  • Jankowski, T., Holas, P., (in prep.). Metacognitive Model of Mindfulness.
  • HolasP., Brazier, C. (2012). Buddyzm i Psychoterapia. W Psychoterapia. Pogranicza. Podręcznik Akademicki (In Polish). Buddhism and Psychotherapy. In W L. Grzesiuk, Suszek, H. (Eds.) Psychotherapy. Boundaries. pp. 347-369.
  • Jankowski, T., Holas, P., Krawczyk, K. (2010). Trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnej. W Psychoterapia. Integracja. (In Polish). Third wave of cognitive-behavior therapy.  W L. Grzesiuk (Ed.) Psychotherapy. Integration. pp. 130-155. Warszawa, Wydawnictwo Eneteia.
  • Jankowski, T., Holas, P. Poznawcze mechanizmy uważności i jej zastosowanie w psychoterapii. Studia Psychologiczne, t. 47 (2009), z. 4, s.59–79
  • Keegan, E., Holas, P. (2009) Cognitive-Behavior Therapy. Theory and Practice. In R Carlstedt (Ed.): Integrative Clinical Psychology, Psychiatry and Behavioral Medicine. New York, NY: Springer Publications.

oraz wystąpień/ warsztatów kongresowych na temat uważności (mindfulness), zastosowań psychoterapii opartej na uważności i akceptacji oraz trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej prezentowanych w Polsce i po za nią.

Uwielbiam przyrodę, a zwłaszcza góry w każdej postaci oraz książki, szczególnie reportaże.

Psycholog, trener, psychoterapeuta, certyfikowany nauczyciel MBSR i terapeuta MBCT (http://www.institute-for-mindfulness.eu/mbct.html). Ukończyłem pierwszy w Polsce trening nauczycielski, prowadzony przez niemiecki Institute for Mindfulness Based Approches.

Jestem absolwentem 5-letnich, magisterskich, studiów dziennych o specjalizacji psychologia zdrowia i psychoterapia. Skończyłem 4 letnie szkolenie w psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Obecnie jestem w procesie certyfikacji.

Posiadam wieloletnią praktykę w prowadzeniu terapii indywidualnych oraz warsztatów profilaktycznych i rozwojowych w tematyce komunikacji w grupie, uzależnień, autoprezentacji, redukcji stresu, asertywności dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Głównym obszarem moich zainteresowań i specjalizacji jest tak zwana Trzecia Fala terapii pozanwczo-behawioralnej (MBSR/MBCT, DBT, ACT, CMT/CFT, MCT), w którym to kierunku nieustannie się rozwijam.

Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mindfulness. Członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.