MBSR/MBCT

MBSR (Mindfulnes-Based Stress Reduction) czyli Program Redukcji Stresu oparty na Uważności został stworzony w 1979 przez prof. Jona Kabata – Zinna na uniwersytecie medycznym w Massachusetts. MBSR jest obecnie popularny i dostępny prawie na całym świecie, dzięki certyfikowanym nauczycielom i wyspecjalizowanym, często oficjalnym medycznym ośrodkom  w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych realizowany jest w ponad 250 centrach medycznych.
MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, powstała jako metoda zapobiegania nawrotom depresji (Teasdale, Segal, & Williams, 1995) na podstawie programu MBSR, jako jej adaptacja do pracy z nawracającą depresją. Obecnie MBCT jest z powodzeniem stosowany również w innych zaburzeniach i problemach emocjonalnych, zwłaszcza w zaburzeniach lękowych.

Meta-analiza skuteczności Terapii Opartej na Uważności (Mindfulness-Based Therapy) dotycząca depresji i lęku (Hofmann et al., 2010)

Zarówno MBSR i MBCT redukują depresję i lęk w większości zaburzeń lękowych, np w fobii społecznej, zaburzeniu panicznym i lękowym uogólnionym.

Terapie Oparte na Uważności są również skuteczne w redukcji lęku i depresji w chorobach somatycznych: w tym nowotworach, uszkodzeń pourazowych mózgu, udarach, chorobach serca, zapaleniach stawów, cukrzycy i zespołach bólowych).

Trening Uważności  - Ogólne wskaźniki poprawy zdrowia, wyniki badań

m in. meta-analiza (Grossman, 2004) obejmująca 64 badania empiryczne:

Trening uważności zmniejsza stres związany z cierpieniem oraz poprawia psychologiczne  funkcjonowanie (mental health): dobrostan, lęk, sen, depresyjność, jakość życia, optymizm, pozytywne emocje; i fizyczne (physical health) funkcjonowanie: ból fizyczny, objawy medyczne, fizyczne niedomaganie w różnych chorobach psychicznych i somatycznych. Wymaga to wszakże dalszych rzetelnych badań.

Wstępne dane dotyczą m in.: różnych nowotworów, cukrzycy typu II, łuszczycy, choroby niedokrwiennej serca, fibromialgii, ADHD, otyłości, napadów żarłoczności