Start Publikacje Wtorek, 20 Listopad 2018
Publikacje PDF Drukuj Email
Niedziela, 21 Marzec 2010 13:20

Artykuły:

Poznawcze mechanizmy uważności i jej zastosowanie w psychoterapii

Tomasz Jankowski
Instytut Psychologii
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Paweł Holas
II Klinika Psychiatrii, Centrum Psychoterapii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Polecane książki na temat uważności w języku polskim:

Autorstwa Jona Kabat-Zinna:

życie - piękna katastrofa Życie – piękna katastrofa
Jon Kabat-Zinn
Wydawnictwo: Czarna Owca, 2009
Tytuł oryginalny: Full catastrophe living

Stres otacza nas zewsząd, przenika w głąb, wysysa z nas energię, osłabia zdrowie i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na lęk i depresję. Książka Życie piękna katastrofa powstała podczas słynnego programu ograniczania stresu w oparciu o samoświadomość. Jon Kabat-Zinn wskazuje w niej, jak stosować naturalne metody, by uzdrowić ciało i ukoić ducha. Opisane przez niego praktyki uczą, jak radzić sobie z chronicznym bólem, zmęczeniem i stresem – przyczyną wielu chorób. Można się dowiedzieć, jak łatwo ograniczyć niepokój i uczucie paniki, jak dzięki jodze i medytacji odzyskać równowagę, poprawić jakość życia i relacji z innymi.

Gdziekolwiek jesteś - bądź

Gdziekolwiek jesteś, bądź: Przewodnik uważnego życia.
Jon Kabat-Zinn
Wydawnictwo: IPSI Press, 2007
Tytuł oryginalny: Wherever You Go, There You Are: Mindfulness Meditation In Everyday Life

Punktem wyjścia książki J.Kabat-Zinna są doświadczenia zebrane w założonej przez niego Klinice Łagodzenia Stresu, w której od wielu lat znajdują pomoc menedżerowie, prawnicy duchowni ludzie różnych zawodów, ras i religii. Kabat-Zinn wyjaśnia w swej książce, w jaki sposób praktyka medytacji prowadzi do bardziej świadomego, uważnego życia i większej skuteczności w działaniu.

Dary codzienności

Dary codzienności. Poradnik uważnego rodzicielstwa
Jon Kabat-Zinn i Myla Kabat-Zinn
Wydawnictwo: IPSI Press, 2008

Dary codzienności to najkrócej książka o roli uważności w wychowaniu. Pierwszym wątkiem książki jest pokazanie, że wychowywanie dzieci to nie tylko czas, uwaga, troska i praca poświęcone dzieciom, lecz że rodzice w każdej chwili jaką spędzają z dziećmi, mają unikalną szansę, żeby zająć się samym sobą. Tytułowe dary codzienności to wszystkie codzienne zdarzenia związane z wychowywaniem, dzięki którym rodzice mogą zwrócić uwagę na samych siebie, na swoje emocje, nawyki, uprzedzenia, błędy wychowawcze, których ofiarą byli sami. Pod tym względem książka Jon Kabat Zinna jest niezwykle odkrywcza, a jej lektura odsłania przed każdym rodzicem wymiar wychowania, o którym nikt inny w taki sposób nie pisze. Drugim ważnym wątkiem książki są wskazania, jak w wychowaniu zadbać o rozwój inteligencji emocjonalnej dzieci.

Świadomą drogą przez depresje

Świadomą drogą przez depresję
Tytuł oryginału: "The Mindfull Through Depression"
Autor: Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal i Jon Kabat-Zinn
Wydawca: Czarna Owca, 2009r.

Autor wspólnie ze specjalistami terapii poznawczej z Oxfordu, Cambridge i Toronto, prof. dr. Markiem Williamsem, dr. Johnem Teasdaleem i dr. Zindelem Segalem przedstawia praktyczne zastosowanie MBCT, terapii poznawczej opartej na uważności. Autorzy odkryli psychologiczny mechanizm powstawania depresyjnych wzorców przeżywania. Ponieważ mechanizm ten opiera się na automatyzmie reakcji na myśli, uczucia i zdarzenia, terapia polega na przerywaniu błędnego koła poprzez świadomy powrót do bieżącego doświadczenia, chwila po chwili. Zgodnie z doświadczeniami wielu pokoleń medytujących buddystów, a także pacjentów MBCT na Zachodzie, tym co ułatwia utrzymanie owego kontaktu z chwilą bieżącą jest świadomość oddechu i ciała. Książka jest poradnikiem samopomocy dla osób o skłonnościach do depresji lub pogrążania się w dręczących myślach na własny temat. Proponuje konkretne ćwiczenia i jest ilustrowana wieloma przykładami z życia. Załącznikiem do książki jest płyta CD z instrukcjami do ćwiczeń uważności.

Terapia poznawcza depresji oparta na uważności Terapia poznawcza depresji oparta na uważności
Nowa koncepcja profilaktyki nawrotów
Zindel V. Segal , J. Mark G. Williams , John D. Teasdale
Wydawnictwo WUJ
Książka dla profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym

Polecamy również książki Thich Nhat Hanha:

• Cud uważności. Prosty poradnik medytacji
  • Spokój to każdy z nas
  • Słońce moim sercem
  • Zrozumieć nasz umysł

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co

Księgarnia internetowa w której można znaleźć książki na temat uważności w dobrej cenie: http://www.psyche.pnet.pl

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.