Start Czwartek, 21 Marzec 2019
Szkolenie instruktorskie uważności – kurs nauczycielski MBSR i MBCT PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 17 Sierpień 2009 07:11

Kurs nauczycielski MBSR/MBCT* ( PL 1)

realizowany w Warszawie przez The Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) - Instytut Terapii Opartych na uważności

 

Celem kursu jest propagowanie rozwoju uważności oraz szerzenie idei mindfulness w Polsce przez wykwalifikowanych nauczycieli MBSR MBCT.

Przygotowuje uczestników do prowadzenia treningu uważności, opracowanego przez zespół pod kierunkiem Jona Kabat-Zinna w formie 8-tygodniowych kursów MBSR/MBCT.

FORMALNE STANDARDY SZKOLENIA.

Kurs nauczycieli MBSR/MBCT spełnia zarówno standardy szkoleń nauczycielskich obowiązujące w wielu krajach europejskich jak i wymagania dotyczące kursów kwalifikacyjnych pedagogiczno-metodycznych polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Są to następujące standardy:

Długość procesu edukacyjnego – 14 miesięcy

Rozpoczęcie: kwiecień 2010, zakończenie: czerwiec 2011

 

 

Liczba godzin dydaktycznych - 285, w tym 40 godzin kursu MBSR/MBCT(praca własna)

 

Kadra dydaktyczna spełnia następujące kryteria:

 

 • Doświadczenie praktyki uważności co najmniej 12 lat.

 • Doświadczenie w nauczaniu MBSR lub MBCT co najmniej 8 lat, w tym minimum 10 8-tygodniowych kursów przeprowadzonych samodzielnie.

 • Własny rozwój w kontekście terapii i medytacji pod kierunkiem uznanych specjalistów.

 • Doświadczenie w prowadzeniu grup i superwizji.

 • Potwierdzone uprawnienia - certyfikat nauczycielski MBSR/MBCT

Wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia na kursie w Polsce należą do kadry dydaktycznej Instytutu Terapii Opartych na Uważności (IMA), z siedzibą w Bedburgu, (Niemcy). Instytut oferuje programy kształcenia nauczycieli MBSR od 2002 roku i wykształcił do tej pory blisko 300 osób. Szkolenia prowadzone są nie tylko w Niemczech, lecz również w Austrii, Szwajcarii i Irlandii. Do kadry dydaktycznej Instytutu należą uznani wykładowcy z Niemiec, Holandii, USA i Wielkiej Brytanii, a wśród nich są profesorowie psychologii, psychoterapeuci, psychiatrzy, specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego, pielęgniarstwa i edukacji, posiadający jednocześnie długoletnią i zaawansowaną praktykę w medytacji, w jodze, Qigong, Tai Chi, czy też w praktykach buddyjskich.

Z polską grupą nauczycieli pracują między innymi:

 

Dr Linda Lehrhaupt

 

Urodzona 1949 w Nowym Jorku. Założycielka i dyrektor Instytutu Mindfulness i Redukcji Stresu w Bedburg, Niemcy oraz Instytutu Terapii Opartych na Uważności Pracuje w kształceniu dorosłych od roku 1971, w MBSR od 1993 roku. Jest zapraszana jako wykładowca i prelegent na główne konferencje i szkolenia organizowane przez instytucje MBSR w wielu krajach. Kształciła się Centrum Mindfulness i Redukcji Stresu w Klinice Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts w Worcester. Superwizor trenerów i nauczycieli mindfulness. Praktykuje medytację Zen od 1979 r. Ma tytuł Dharma Holder w linii Roshiego Genpo Merzel od 1999 roku. Prowadzi odosobnienia i sesje medytacyjne od 1992 roku. Jest starszym nauczycielem Tai Chi i Qigong od 1982 roku i dyrektorem sześciu programów kształcenia nauczycieli. Specjalizuje się w integracji medytacyjnej pracy z ciałem w klinikach medycznych i placówkach oświatowych. Autorka książki “Tai Chi as a Path of Wisdom” (Shambhala Publications, 2001).

 

Petra Meibert

 

Urodzona w 1959, psycholog i naturoterapeuta. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie w Bochum; prace magisterską napisała o mindfulness. Obecnie kończy doktorat z MBCT. Wicedyrektor Instytutu Terapii Opartych na Uważności. Superwizor nauczycieli stosujących podejście mindfulness.

Od 1990 roku pracuje jako psycholog w prywatnym ośrodku i prowadzi psychoterapię skierowana na pracę z ciałem. Praktykuje mindfulness i medytacyjną prace z ciałem od 1988 roku. Ma rozległe doświadczenie dydaktyczne. Wykłada na tygodniowych kursach, jak również na dłuższych seminariach MBSR i MBCT. Prowadzi wykłady, konsultacje i seminaria dla nauczycieli w programach promocji zdrowia psychicznego.

Współautorka podręcznika: Mindfulness and Acceptance in Psychotherapy (German, DGVT-2004) I artykułów w prasie fachowej o MBSR i MBCT.

 

 

Katharina Meinhard

 

Urodzona w 1961, dyplomowana fizjoterapeutka. Jest dyrektorem programowym  w  Niemieckim Związku Nauczycieli Jogi.  Współdyrektorka Yoga School of Dresden od 1992 roku. Ma ponad piętnaście lat doświadczeń w nauczaniu jogi.

Od 2003 jest nauczycielem MBSR, ukończyła szkoelenie w Instytucie Terapii Opartych na Uważności. Praktykuje medytację Zen od 1990 roku.

Od 1989 roku pracuje w programach profilaktycznych i rehabilitacyjnych z silnym naciskiem na pracę z ciałem opartą na uważności w placówkach klinicznych.

 

PROGRAM KURSU

Niektóre aspekty szkolenia nauczycieli MBSR:

 • Program szkolenia kładzie nacisk na pogłębienie własnej praktyki medytacji jako podstawy do nauczania innych.

 • Uczestnicy praktykują i uczą się prowadzić formalne ćwiczenie uważności, takie jak: skanowanie ciała (body scan), uważność oddechu (siedząca medytacja), czy świadoma praca z ciałem.

 • Uczestnicy praktykują i uczą się prowadzić również nieformalne ćwiczenia treningu uważności.

 • Wszystkie elementy są gruntownie omawiane i ćwiczone przez uczestników, również w małych grupach, w celu zdobycia doświadczenia już podczas kursu nauczycielskiego oraz wyrabiania standardów dydaktycznych wspólnych dla całej grupy.

 • Uczestnicy rozpoczynają i kończą szkolenie razem. Struktura szkolenia pozwala na intensywną współpracę między studentami, jak również na współpracę z kadrą.

 • Cennym zasobem szkolenia jest możliwość współpracy w ramach sieci zarówno polskiej i europejskiej nauczycieli MBSR.

Wybór tematów realizowanych podczas trwania kursu.

 • Wymagania wstępne, program, cele i oczekiwania uczestników.

 • Przygotowanie do prowadzenia konsultacji wstępnych i podsumowujących programu MBSR

 • Prowadzenie treningów MBSR w różnych placówkach (w tym szpitale, przychodnie, placówki szkolne, więzienia, firmy).

 • Przegląd badań naukowych nad  MBSR / MBCT.

 • Teoria stresu.

 • Realizacja konkretnych tematów ujętych w programie, w tym:

  1. Świadoma komunikacja

  2. Praca z trudnymi emocjami

  3. Praca z depresją i stresem

  4. „BHP nauczyciela uważności”

 • Rola i funkcje nauczyciela uważności, wyznaczanie granic.

 • Jak dalej kontynuować swoją praktykę, rozwijać dobrostan i uważność.

 • Uczenie medytacji.

 • Jak pracować z pytami i trudnościami przeżywanymi przez uczestników treningu MBSR

 • Związek między formalną i nieformalną praktyką medytacji mindfulness.

 • Tworzenie CD z własną medytacją mindfulness. Podczas kursu, uczestnicy tworzą własne płyty CD dla każdego z głównych ćwiczeń z programu.

Podczas ostatniej części programu szkolenia każdy uczestnik przeprowadza osobiście ośmiotygodniowy trening MBSR. Prowadzenie kursu podlega zarówno superwizji grupowej jak indywidualnej.

Oprócz szczegółowego zapoznania z programem uczestnicy kursu zdobywają umiejętności dydaktyczne niezbędne do uczenia medytacji uczestników kursów MBSR/MBCT, wspierania i motywowania ich w procesie rozwijania uważności.

Otrzymują materiały i wskazówki merytoryczne, które stanowią podstawę programu a zarazem pozostawiają przestrzeń na osobistą kreatywność i ekspresję uczestników. Wykładowcy wspierają każdego uczestnika w poszukiwaniu jego własnej tożsamości jako nauczyciela MBSR/MBCT.

Program szkolenia nauczycieli MBSR/MBCT stanowi wyzwanie, zobowiązuje uczestnika nie tylko do rozwijania własnej praktyki i kultywowania postawy uważności w swoim życiu, ale i do wypełnienia szeregu wymagań programowych oraz samodyscypliny w dalszej działalności zawodowej.

Nauczyciele – absolwenci szkoleń realizowanych przez The Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) zobowiązują się, że podczas prowadzonych przez siebie kursów będą ćwiczyć i realizować praktykę tak jak kursanci.

 

 

 

UCZESTNICY SZKOLENIA spełniają następujące warunki:

 • Wiek powyżej 30 lat

 • Minimum 2 lata praktyki medytacyjnej pod kierunkiem uznanego nauczyciela

 • Zawód, którego podmiotem działania jest człowiek: medycyna, pedagogika, psychoterapia, psychologia, fizykoterapia, praca z ciałem itp.

 

W edycji 2010/2011 uczestniczą następujące osoby:

 

Jolanta Berezowska

Jarosław Chybicki

Ryszard Dobrski

Paweł Holas

Marzena Imiłkowski

Ewa Kochanowska

Filip Kołodziejczyk

Maga Korbel

Zenon Kruczyński

Tomasz Kryszczyński

Artur Kuśmierz

Marta Makówka

Renata Mizerska

Michał Moniewski

Krzysztof Papis

Michael Sanderson

 

Małgorzata Jakubczak – koordynatorka programu uzyskała uprawnienia nauczyciela MBSR w roku 2009, po ukończeniu kursu nauczycielskiego The Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) w Szwajcarii.

 

CERTYFIKAT NAUCZYCIELSKI

 

Zaliczenie kursu i przyznanie certyfikatu odbywa się na podstawie:

 • Aktywnego uczestnictwa w zajęciach podczas wszystkich zjazdów,

 • Przygotowania i samodzielnej realizacji 8 tygodniowego kursu MBSR/MBCT,

 • Przedstawienia samodzielnie przygotowanych materiałów dla kursantów

 • Przedstawienia pisemnej pracy podsumowującej realizację treningu MBSR/MBCT

 

Po pozytywnym zakończeniu całości programu absolwenci otrzymują certyfikaty nauczyciela MBSR, a osoby posiadające kwalifikacje do pracy klinicznej w dziedzinie chorób psychicznych – certyfikat nauczyciela (terapeuty) MBCT.

 

*MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction – Redukcja stresu oparta na uważności

*MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy – Terapia poznawcza oparta na uważności

 
Reklama

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.