Start Wtorek, 20 Listopad 2018
Skuteczność interwencji/ terapii opartych na uważności w leczeniu zaburzeń psychicznych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Paweł Holas
Niedziela, 20 Marzec 2011 08:41

Interwencje i terapie oparte na uważności są coraz popularniejsze na świecie nie tylko jako droga rozwoju wewnętrznego, lecz również jako metody psychoterapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi i psychosomatycznymi. W niedawno opublikowanej metaanalizie zanalizowano tzw. miary wielkości efektu (mówią o sile skuteczności) interwencji opartych na uważności w grupach klinicznych (Hofmann et al., 2010). Analizą objęto 39 badań, w całkowitą liczbą 1140 uczestników, poszukujących pomocy z powodu różnych dolegliwości włączając w to choroby nowotworowe, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie paniczne, depresję i inne. Uzyskana wielkość efektu wskazuje na umiarkowaną skuteczność w zakresie poprawy objawów lękowych i depresyjnych przed i po terapii, zarówno kiedy objawy te są pierwotne (zaburzenia lękowe i depresyjne), jak i wtedy kiedy mają one charakter wtórny do choroby somatycznej (nowotwory, udary, choroby serca, zapalenia stawów, cukrzyca, zespoły bólowe). Efekty te wskazują zdecydowanie, że interwencje oparte na uważności mogą być obiecującą metodą leczenie zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Hofmann, Stefan G.; Sawyer, Alice T.; Witt, Ashley A.; Oh, Diana. The effect of mindfulness-based therapy on anxiety and depression: A meta-analytic review.

Journal of Consulting and Clinical Psychology, Vol 78(2), Apr 2010, 169-183

Szereg innych badań i meta-analiz wskazuje na różne profity dla zdrowia wynikające z praktyki uważności. Trening uważności zmniejsza poziom stresu, poprawia samopoczucie i funkcjonowanie w różnych chorobach psychicznych i somatycznych. Wstępne dane wskazują że dotyczy to m in: nowotworów, cukrzycy typu II, łuszczycy, fibromialgii, ADHD, otyłości, OCD i napadów żarłoczności, lecz potrzebne są dalsze badania w tym względzie.

Grossman P, Niiemann L, Schmidt SS, Walach H. Mindfulness-based stress reduction and health benefits. A meta-analysis. J Psychosom Res 2004;57:35–43.

Mars, T., Abbey, H. Mindfulness meditation practise as a healthcare intervention: A systematic review. International Journal of Osteopathic Medicine 13 (2010) 56–66

Badania pokazały również, że Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT) jest skuteczną metodą zapobiegania depresji nawracającej.

W dwóch badaniach randomizowanych przebadano czy dodanie MBCT do standardowej opieki wpływa na ilość nawrotów u osób, które miały 3 bądź więcej epizody. Okazało się, że w ciągu 60 tygodniu obserwacji u 2/3 osób ze standardową opieką wystąpił nawrót, a osób leczonych dodatkowo MBCT tylko u 1/3.

Ma, S. H., & Teasdale, J. D. (2004). Mindfulness-based cognitive therapy for depression: Replication and exploration of differential relapse prevention effects. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 72,31–40.

Teasdale, J. D., Segal, Z. V., Williams, J. M. G., Ridgeway, V. A., Soulsby, J. M., & Lau, M. A. (2000). Prevention of relapse/recurrence in major depression by mindfulness-based cognitive therapy. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 68, 615–623.

W innym badaniu stwierdzono, że w porównaniu do farmakoterapii w zapobieganiu nawrotom depresji, MBCT okazało się skuteczniej redukować objawy rezydualne depresji, zmniejszać współzachorowalność psychiatryczną i poprawiać jakość życia pacjentów.

Kuyken W, Byford S, Taylor RS, Watkins E, Holden E, White K, Barrett B, Byng R, Evans A, Mullan E, Teasdale JD: Mindfulness-Based Cognitive Therapy to Prevent Relapse in Recurrent Depression. Journal of Consulting and Clinical Psychology 2008, 76:966-978.

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.